David Eagleman – Beyin (Senin Hikayen)

David - Eagleman - BeyinIncognito ile nörobilimi her insanın aylayabileceği düzeyde ele alarak, beynimizin sırlarını, gizli kalmış yeteneklerini ortaya koyarken zihnimizdeki bizden başka bir biz tarafından idare ediliyor muyuz sorusunu inceleyen David Eagleman, yeni kitabı Beyin – Senin Hikayen ile “Sen Kimsin? Gerçeklik nedir? Senin gerçekliğini kim yaratıyor? Kontrol kimde?” gibi yanıtlanması çok zor soruları ele alıyor.

Bunu yaparken ekstrem sporlardan, beyin ameliyatlarına, nöral ağlardan, beyin simülasyonu hazırlayan gizemli şirketlere varan gerçek ve bir o kadar da gerçeküstü bir yolculuğa çıkartıyor. Her sayfasında hayatınızın anlamını sorgulatan şaşırtıcı deneylere de yer veren Eagleman, kitabının son bölümünde beynimizin olağanüstü özelliklerini, bir nörobilimcinin insanlara hediyesi olarak, yalın bir dilde aktarıyor.

Eagleman’ın konuya olan üstün hakimiyeti sayesinde bir bilim kitabından çok, muhteşem bir macera romanının içindeymişçesine soluksuz okuyabiliyorsunuz Beyin –Senin Hikayen’i.

David Eagleman ayrıca bu kitapla ilgili 6 bölümlük belgesel serisi de hazırladı. Kitabın adeta görsel bir şovu olarak izlenen belgesel serisi her bölümünde, kitabın birkaç bölümüne yayılmış konuları, kitapta anlatılan gerçek kahramanların izinden yürüyerek zevkle izlenen bir halde izleyiciye sunuyor.

Belgeseli Türkçe altyazıyla izlemek üzere: http://okyanusum.com/belgesel/david-eagleman-ile-beyin/

http://okyanusum.com/belgesel/david-eagleman-ile-beyin-6-bolum-gelecekte-ne-olacagiz/

İlginç bir not: İsviçre’deki Ecele Polytechnique Federal Lausanne’dan (EPFL) bir araştırma ekibi, bir simülasyon projesi üzerinde çalışıyorlar. Hedefleri, bir insan beyninin simülasyonunu yürütebilecek bir yazılım ve donanım altyapısını, 2023’e kadar tamamlamış olmak. Nihayetinde varılmak istenen belki de bilinç aktarımı ve ölümsüzlük. Ancak insan beyni, Avrupa Birliği’nden gelen milyar Euro’luk desteğe ve yüzlerce çok zeki bilim insanının çabalarına rağmen henüz gizemlerini kendine saklıyor. Ş

Bu konuya ilgi duyanlara şu bir dizi ve bir filmi önerebilirim:

Ayrıca bilinç aktarımı üzerine yeni başlayacak bir dizi olan Altered Carbon, bilincin bedenden bedene aktarabilme teknolojisinin hüküm sürdüğü bir gelecekte, kendi özgürlüğü için farklı bir bedende yeniden hayat bulan eski bir mahkûmun adalet arayışı anlatılıyor. Şubat’ta Netflix’te.

Film olaraksa, başrolünü Johnny Depp’in oynadığı Transcendence-Evrim’i önerebilirim. Bir bilim adamının, yarattığı bir yapay zeka programını kullanarak bilincini bu programa aktarması ve sonuçlarını irdeleyen ilginç bir senaryosu var.

Kitap özeti için: http://www.ozetkitap.com/kitaplar/beyin.pdf

Keyifli okumalar diliyorum.

Yazar Hakkında Bütün yazıları göster

Mustafa Yücelgen